Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve informacije o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i preventivnih vakcina. Kako prepoznati i lečiti ovaj problem?
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona.
Šta su kondilomi i kako izgledaju?
Kondilomi su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa površinom koja podseća na karfiol. Mogu biti beličaste ili ružičaste boje. Kod muškaraca se najčešće nalaze na prepucijumu, frenulumu i sulcusu coronariusu penisa, dok se kod žena pojavljuju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama i perineumu.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Postoji i mogućnost vertikalne transmisije sa majke na dete tokom porođaja. Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da se virus ne može detektovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih većina ne predstavlja ozbiljan rizik. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45 koji mogu dovesti do razvoja karcinoma, dok tipovi 6 i 11 najčešće izazivaju kondilome koji ne prelaze u rak.
Metode lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti:
- Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
- Laser terapija - posebno efektna za unutrašnje kondilome
- Topikalni preparati - kao što su 0,5% rastvor podofilotoxina ili rastvori trihlorsirćetne kiseline
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa (bradavice), a ne i sam virus. Nakon lečenja, virus ostaje u organizmu i može doći do recidiva, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom.
Kondilomi kod trudnica
Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija se može raditi i na grliću materice 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija: HPV vakcine
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovu sposobnost da izazovu karcinom. Vakcine se preporučuju devojkama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze.
Iako u Srbiji vakcine nisu obavezne i nisu na listi lekova koji se dobijaju o trošku države, njihova primena može značajno smanjiti rizik od raka grlića materice, koji je na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena širom sveta.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali najčešće bezopasna manifestacija HPV infekcije. Ključ uspešnog lečenja je pravovremena dijagnoza i strpljiv pristup terapiji. Uz adekvatno lečenje i redovne kontrole, većina osoba sa kondilomima može živeti normalnim životom bez većih komplikacija.